()

تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد علت چیست ؟ شایع ترین مشکلات در تلویزیون مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون LED FHD UHD است در حالی که تلویزیون صدا دارد. گاهی اوقات صفحه ی تلویزیون به یکباره سیاه می شود و به نظر می رسد که تلویزیون خاموش است اما تلویزیون صدا دارد و همین طور چراغ پاور تلویزیون نیز روشن است. همین امر موجب نگرانی شما می شود. همچنین برخی مواقع تلویزیون را روشن می کنید و می بینید تلویزیون تصویر ندارد اما صدا دارد. حتی زمانی که کانال های تلویزیون را تعویض کنید، صدا های مختلفی می شنوید اما هیچ تصویری نمی بینید.

گاهی ممکن است به صورت دوره ای تصویر قطع شود و بعد از مدتی دوباره تصویر بر قرار شود. در این مقاله مرکز تعمیرات آریان قصد دارد که به بررسی همین مشکل در تلویزیون های ال ای دی و کیو ال ای دی بپردازیم و علت مشکل نبود تصویر با وجود صدا را بررسی کنیم، همچنین راه حل هایی برای رهایی از این مشکل نیز ارائه دهیم.

چرا تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد؟

تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد ، نداشتن تصویر تلویزیون به اختلال و خرابی در قسمت بک لایت تلویزیون مربوط می شود و ممکن است این ایراد در مدل ها و برند های مختلف به شکل های متفاوتی نمایان شود. بطور مثال در بعضی مدل ها هنگام روشن کردن تلویزیون ابتدا لوگوی برند نمایش داده شود سپس صفحه نمایش تاریک شود ؛ در بعضی مدل ها ، ممکن است تصویر روشن و خاموش شود و سپس سیاه شود و یا چراغ پاور چشمک بزند ؛ حتی در بعضی از تلویزیون های ال ای دی ممکن است فقط قسمتی از تصویر سیاه شود و نیمی از تلویزیون تصویر وجود داشته باشد. دلیل این که با وجود سیاه بودن تصویر اما صدا همچنین به گوش می رسد، به این دلیل است که اگر مشکلی در بک لایت به وجود بیاید اختلالی در قسمت های دیگر دستگاه وارد نمی شود.

کدام برندها دچار این مشکل میشوند ؟

برندهایی که بیشتر دچار این مشکلات می شوند شامل : ایوولی ، پارس ، شهاب ، امپریال ، آوکس ، هایسنس ،  دنای ، سامسونگ ، سونی ، ایکس ویژن ، دوو ، بست الکتریک ، ال جی ، اچ سی ال ، فیلیپس ، صنام ، اسنوا ، پاناسونیک ، جی پلاس ، سام ، هیوندای ، تی سی ال ، سونیا ، اکسون ، وستل ، بلست ، بست ؛

همچنین این مشکل به ندرت در تلویزیون شارپ ، مارشال ، پانورامیک ، ام جی اس ، آر تی سی ، توشیبا ، بوش ، سینگل ، آیوا ، یونیوا ، جنرال ، جنرال گلد ، جنرال اینترنشنال ، هیتاچی ، هاردستون ، مجیک ، زلموند ، سوپرا ، سی یرا ، اکسنت ، لایف ، بنس ، بنکیو ، الیو ، جی وی سی ، وینسنت ، نکسار ، آنستار ، پایونیر و شیائومی دیده شده است.

تلویزیون سونی صدا دارد ولی تصویر ندارد

چرا تلویزیون سونی صدا دارد تصویر ندارد ؟ مشکل نداشتن تصویر تلویزیون در برندهای سونی هم ممکن است به وجود بیاید ولی تلویزیون های سونی از کیفیت بالاتری نسبت به برندهای دیگر برخوردار است. در صورت نداشتن تصویر تلویزیون سونی بدلیل خرابی بک لایت یا پنل ابتدا دکمه منو را روی کنترل فشار دهید و چک کنید تصویر منو(menu) ظاهر می گردد یا خیر ؟ در مرحله بعد چک کنید آیا دستگاه در ورودی دیگر تلویزیون تصویر دارد؟ گاهی اوقات ممکن است گزینه صرفه جویی در مصرف برق روی حالت ( نمایشگر خاموش ) باشد که با زدن یکی از دکمه ها تصویر تلویزیون مجدد نمایش داده می شود.

در صورتی که کماکان تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد موارد ذیل را بررسی نمائید . به این صورت که در تلویزیون های سونی ابتدا برای لحظه‌ای لوگوی سونی نمایش داده شده و سپس تصویر و صدای تلویزیون قطع می‌شود و در ادامه چراغ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند. در چنین حالتی، با شمارش تعداد چشمک‌های چراغ پاور و درصورتی که 6 بار چشمک زد، متوجه خواهید شد که بک لایت تلویزیون خراب است.

  • 2 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی می‌تواند مربوط به برد پاور باشد که با تعمیر جزئی قابل برطرف شدن است.
  • 4 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی می‌تواند مربوط به پنل تلویزیون یا بک لایت تلویزیون باشد که با تعمیر قابل برطرف شدن است.
  • 6 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون نشان از خرابی در لامپ های بک لایت تلویزیون است که همواره می بایست توسط متخصصین در این زمینه مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد.

اگر کماکان تلویزیون تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون دیده شد مشکل از بک لایت تلویزیون است اما اگر نور ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل تلویزیون سونی یا برد تیکان است . تلویزیون 40W600C اچ دی است و تلویزیون 65X8500D از نوع 4K است . حدود قیمت بک لایت از 500.000 تومان الی 8.000.000 تومان متغیر می باشد.

تلویزیون ال جی صدا دارد ولی تصویر ندارد ( ال جی و جی پلاس )

چرا تلویزیون ال جی صدا دارد تصویر ندارد ؟ در تلویزیون هایی که شرکت ال جی یا جی پلاس تولید می‌کند، مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون و علت نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی در صورت کلی با برند های دیگر تفاوتی ندارد، اما نکته مهمی که این بین وجود دارد نوع ساختار داخلی تلویزیون های ال جی است. این نوع ساختار باعث می‌شود قبل از بروز مشکل قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مشکلات دیگری نمایان شود همچون : قطع و وصل شدن تصویر در حین تماشای برنامه های تلویزیونی در حالی که صدا دارد و مورد دوم هنگام روشن کردن تلویزیون فقط لوگوی ال جی را نمایش می‌دهد و تصویر قطع می‌شود . معمولا هزینه تعمیر بک لایت 32 اینچ ال جی 400 تا 900 هزار تومان می باشد.

هزینه تعمیر تلویزیون های ال جی 42 تقریبا 600000 تا 1200000 تومان می باشد. هزینه تعمیر تلویزیون های ال جی 47 اینچ 900000 تا 1500000 تومان می باشد. هزینه تعمیر تلویزیون های ال جی 49 و 50 اینچ 1200000 تا 1800000 متغیر می باشد. هزینه تعمیر تلویزیون ال جی 55 اینچ تا 86 اینچ از 2500000 تومان به بالا متغیر است. لازم به ذکر است برای اطلاع دقیق هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون خود ، مدل تلویزیون و سایز تلویزیون را کامل اعلام بفرمایید.

تلویزیون سامسونگ صدا دارد ولی تصویر ندارد (سامسونگ و سام الکترونیک)

چرا تلویزیون سامسونگ صدا دارد تصویر ندارد ؟ نداشتن تصویر تلویزیون سامسونگ مشکلی است که به مرور به وجود می‌آید. یعنی قبل از این مشکل به دلیل تنوع در نوع و مدل تلویزیون های تولیدی سامسونگ مشکلات دیگری نمایان می‌شود. به‌طور مثال، در تلویزیون‌های سامسونگ به‌دلیل اینکه از دو سری بک لایت در طراحی آن استفاده شده است، قبل از اینکه صفحه تلویزیون سیاه شود، ابتدا قسمت بالایی یا پایینی صفحه تیره می‌شود. دلیل آن این است که فقط یک سری از بک لایت‌ها خراب شده و سری دوم به کار خود ادامه می‌دهند. در چنین حالتی اگر نسبت به تعمیر تلویزیون اقدام نکنید این احتمال وجود دارد که به مین برد و برد پاور آسیب برسد.

قطع شدن تصویر تلویزیون در تلویزیون های سامسونگ نیز در اکثر مواقع مربوط به بک لایت تلویزیون می باشد. هزینه تعمیر نداشتن تصویر در تلویزیون سامسونگ با توجه مدل و سایز تلویزیون متفاوت است. هزینه تعمیر بک لایت 32 اینچ سامسونگ 400000 تا 900000 تومان می باشد. هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون 40 و 43 اینچ سامسونگ 1100000 تا 1600000 متغیر است. هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون 49 و 50 اینچ 1300000 تا 1800000 تومان می باشد. هزینه تعمیر تلویزیون ال جی 55 ، 65 ، 75 و 82 اینچ از 2500000 تومان به بالا متغیر است. برای اطلاع از هزینه تعمیر و تعویض تلویزیون باید مدل دقیق تلویزیون را اعلام بفرمایید. تعمیر بک لایت تلویزیون در اکثر مواقع در منزل و محل شما انجام می شود.

تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد (ال جی، سامسونگ، ایکس ویژن، اسنوا، دوو، پاناسونیک، جی پلاس و سام)

به جز توضیحات فوق در خصوص تعمیر تلویزیون سونی و تعمیر تلویزیون پاناسونیک ، دیگر موارد مختص خرابی در این سری از تلویزیون هاست ؛ مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی و جی پلاس، سامسونگ و سام ، شارپ ، دوو ، ایکس ویژن و اسنوا کاملا یکسان هستند ، اگر مشکل بک لایت باشد ، بک لایت های هر برند و مدل های آن با هم متفاوت است .

در این برند از تلویزیون ها اگر کماکان تلویزیون تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون دیده شد مشکل از بک لایت تلویزیون است اما اگر نور ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است .
در برندهای ذیل هم موضوع نداشتن تصویر صادق است :
پارس ، شارپ ، شهاب ، هیتاچی ، مارشال ، هیوندای ، پانورامیک ، ایوولی ، تی سی ال ، ام جی اس ، آر تی سی ، اچ سی ال ، توشیبا ، فیلیپس ، بوش ، صنام ، امپریال ، آوکس ، هایسنس ، هاردستون ، مجیک ، زلموند ، دنای ، سونیا ، سوپرا ، سی یرا ، اکسون ، اکسنت ، وستل ، لایف ، بنکیو ، بِلست ، بُست ، بنس ، بِست الکتریک ، سینگل ، آیوا ، یونیوا ، جنرال ، جنرال گلد ، جنرال اینترنشنال ، الیو ، جی وی سی ، پایونیر و شیائومی .

تعمیرات آریان با بهره مندی از قطعات اورجینال و اصلی و همچنین بکارگیری چسب های مرغوب از پدید آمدن مشکلات بعد از تعمیر جلوگیری خواهد نمود.

آیا میدانید؟ بیشتر تعمیرکاران تهران و البرز ، تعمیرات خود را با دستگاه های پیشرفته آریان تعمیر می کنند !!

چند تست ساده جهت اطمینان از خرابی بک لایت تلویزیون

حذف دستگاه های جانبی

ابتدا تلویزیون را خاموش کنید سپس هر دستگاه و کابلی که به تلویزیون وصل است را از تلویزیون جدا کنید. و تلویزیون را روشن کنید. سپس مجدد دستگاه های جانبی را وصل کنید، با این کار نیز ممکن است مشکل حل شود.

بررسی ورودی تلویزیون

مطمئن شوید که تلویزیون در ورودی صحیح تنظیم شده باشد. به طور مثال دستگاه باید روی حالت HDMI باشد، اما اشتباها روی حالت DVI تنظیم شده باشد. اگر با این حالت مشکل رفع نشد ، حالت HDTV را نیز امتحان کنید یا ورودی های دیگر را نیز بررسی نمائید ، زیرا این مسائل می تواند باعث ایجاد مشکل باشد .

اگر تلویزیون خود را در ورودی HDMI تنظیم کردید علاوه بر این این تلویزیون تصویر ندارد، صدا هم ندارد، باید ورودی تلویزیون خود را عوض کنید. زیرا HDMI حامل صدا و تصویر است و ممکن است در صورت نبود صدا و تصویر خازن های آن خراب شده باشند.

بررسی اتصال کابل، ورودی HDMI

اتصالات کابل پشت تلویزیون را بررسی کنید. گاهی اوقات علت مشکل نبودن تصویر در تلویزیون ال ای دی می تواند به واسطه ی اشتباهاتی در اتصالات کابل به وجود آمده باشد. به این معنی که HDMI را به یک مولفه ی اشتباه وصل کرده اید و همین اتصال به پورت نامناسب باعث ایجاد مشکل شده است . برای حل این مسئله باید HDMI را جدا کرده و به ورودی دیگر که پورت مناسب آن می باشد وصل نمائید.

گاهی ممکن است دستگاه‌های جانبی متصل به تلویزیون باعث شوند که شما فکر کنید تلویزیون مشکل دارد. به‌عنوان مثال وقتی شما یک گیرنده دیجیتال را به تلویزیون خود متصل کرده‌اید، وقتی گیرنده دیجیتال را خاموش و روشن می‌کنید تصویر تلویزیون نیز قطع و وصل می‌شود. در چنین مواقعی باید توجه داشته باشید که با خاموش و روشن کردن تلویزیون حتماً لوگوی برند تلویزیون نمایش داده می‌شود. اما اگر این لوگو نمایش داده نشود، مشکل از دستگاه ورودی خواهد بود. یکی از راه‌های تشخیص اینکه قطع شدن تصویر تلویزیون از خود تلویزیون است یا از دستگاه متصل به آن این است که منوی تلویزیون را بزنید. اگر منوی تلویزیون ظاهر شد، متوجه خواهید شد که مشکل از دستگاه متصل به آن است.

بررسی تی کان یا برد اینورتر – خرابی برد تیکان تلویزیون

دکمه ی منو را فشار دهید، اگر منو ظاهر نشد، این احتمال وجود دارد که دلیل اینکه تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد بروز مشکل دردر برد تیکان و یا برد اینورتر نور پس زمینه باشد. به همین منظور، چراغ های اتاق را خاموش کرده ، اتاق را تاریک کنید و با دقت ببینید که در پس زمینه ی تلویزیون نور وجود دارد یا خیر . اگر نور وجود داشته باشد به این معنی است که مشکل از اتصلات تیکان است، بنابراین باید اتصالات T-CON را بررسی کنید.

بررسی نور پس زمینه

با استفاده از منو، نور پس‌زمینه را زیاد کنید تا مطمئن شوید که مشکل از کم بودن نور پس‌زمینه نباشد. همچنین منوی تنظیمات تلویزیون را فشار دهید و از قسمت تنظیمات وارد قسمت تنظیمات تصویر شوید. در این قسمت گزینه صرفه جویی در صورتی که روی حداکثر بود آن را تغییر داده و بر روی خاموش قرار دهید. وقتی صرفه جویی روی حداکثر باشد نور زمینه بسیار کم می شود، و تصویر قابل دیدن نمی باشد. در صورتی که صرفه جویی انرژی روی حداکثر باشد باعث قطع شدن تصویر تلویزیون می شود. با انجام تنظیمات بالا مشکل رفع می شود.

اگر کماکان تلویزیون تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون دیده شد مشکل از بک لایت تلویزیون است اما اگر نور ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است.

اگر با بررسی موارد بالا مشکل حل نشد ، یکی از اصلی‌ترین دلایل در این بخش  می تواند مربوط به بک لایت تلویزیون باشد . در اصطلاح لغوی Back light به معنای نور زمینه می باشد. همانطور که مشخص است در محیط‌ و یا صفحه تاریک تا نوری نباشد اجسام و یا اجزا قابل مشاهده نمی باشند. در تلویزیون نیز همین قانون پا برجاست ، بدین روال که تا نوری به صفحه نمایش تابیده نشود، تصاویر پخش شده بر روی پنل قابل تماشا نیستند. و یکی از علتهای تصویر نداشتن تلویزیون در حالی که صدا دارد این مورد است.

عوامل رایج دیگر از حالات تصویر نداشتن تلویزیون

علت قطع شدن تصویر تلویزیون

علت قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون یا قطع شدن لحظه ای تصویر ناشی از موارد زیادی است ، اما حالت نهایی خرابی بک لایت در تلویزیون سیاه شدن کامل تصویر یا قطع و وصل شدن ناگهانی تصویر تلویزیون است. هنگامی که تعداد کمی از لامپ ها دچار آسیب‌دیدگی شوند، ممکن است خود را به صورت تیره شدن بخشی از تصویر نمایان کند. در برخی مدل های تلویزیون سنسوری وجود دارد که با خرابی یک یا تعدادی از لامپ ها فعال شده، و برای جلوگیری از آسیب دیدگی تمام لامپ ها، آن ها را خاموش نموده تا کاربر در پی راه حلی برای تعمیر آن باشد.

سیاه شدن تصویر در حالی پیش می‌آید که صدای شبکه در حال پخش همچنان شنیده می‌شود و پدید آمدن این موضوع کاربر را متوجه خطا در بخش تصویر تلویزیون می کند که همانن بک لایت است . تعمیر تلویزیون بخش بک لایت از جمله خدمات تعمیراتی می باشد که در منزل قابل بررسی و تعمیر است. اصلی‌ترین دلیل در این بخش می‌تواند مربوط به بک لایت و لامپ ها یا پنل تلویزیون باشد . اگر کماکان تلویزیون تصویر نداشت با چراغ قوه موبایل داخل تصویر تلویزیون نور بیاندازید ، اگر تصویر تلویزیون دیده شد مشکل از بک لایت تلویزیون است اما اگر نور ضعیف بود یا خطهای رنگی روی صفحه پدید آمد مشکل از پنل است.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون

چطور متوجه شویم که بک لایت تلویزیون ما در زمان استفاده از خدمات تعمیر تلویزیون نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟ معمولا همه چیز بسته به کارشناسی دارد که در زمان کارشناسی تلویزیون شما به شما مشاوره می‌دهد ! به هردلیل این امکان وجود دارد که تعمیر بک لایت تلویزیون، مشکل شما را برطرف کند اما هزینه تعمیر و تعویض در مرکز آریان یکی است ، پس چه بهتر که تعویض گردد . هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون بستگی به مدل تلویزیون و نوع بکلایت تلویزیون دارد . چندین مدل بک لایت در تلویزیون ها استفاده می شود از جمله : بک لایت اج لیت ( edge-lit یا ELED ) ، بک لایت دایرکت لیت (direct-lit یا DLED ) ، بک لایت لوکال دیمینگ ( local dimming یا LD ) ، بک لایت فول ارای (full array local dimming یا FALD ).

بعلاوه یک پانل انتشار ویژه (صفحه راهنمای نور، LGP) یا همان پنل دیفیوژن اغلب برای پخش یکنواخت نور در پشت صفحه نمایش استفاده می شود تا نور بک لایت ها بصورت یکنواخت به پنل اصلی برسند . به همین دلیل هزینه تعمیر بک لایت بسته به تنوع بالا قابل تغییر است . همچنین بکلایت در تلویزیون های 4K و HD یکسان نیست و این عامل هم روی قیمت تاثیر می گذارد برای مثال تلویزیون 49Lj62000 اچ دی است و تلویزیون 49Uj62000 از نوع 4K است . حدود قیمت بک لایت از 300.000 تومان الی 8.000.000 تومان می باشد.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.