صفحه تلویزیون کم نور است ، علت چیست ؟ یکی از شایع ترین مشکلات در تلویزیون مشکل کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون LED یا QLED است در حالی که تصویر تلویزیون کیفیت لازم را دارد. گاهی هنگام مشاهده با این صحنه مواجه می شوید که کیفیت و نور تصویر با حالت قبل، متفاوت است و تصویر کم نور تر شده است. در ابتدا این تصور در ذهن هر کاربری نقش می‌بندد که تنظیمات تلویزیون دستکاری شده به همین دلیل نور تصویر کمتر از قبل مشاهده می شود.

با یک بررسی ساده در تنظیمات می‌توان یقین پیدا نمود که ایراد در بخش تنظیمات تلویزیون نیست. باید بیان نماییم ایراد پدید آمده در بخش لامپ ها و ضعیف شدن عملکرد آنها باعث کم نور شدن تصویر شده است. در این مقاله مرکز تعمیرات آریان قصد دارد که به بررسی همین مشکل در تلویزیون های ال ای دی و کیو ال ای دی بپردازیم و علت مشکل کم نور بودن تصویر را بررسی کنیم، همچنین راه حل هایی برای رهایی از این مشکل نیز ارائه دهیم.

علت پریدن صفحه تلویزیون چیست؟

مطمئنا تا به حال با این صحنه مواجه شده اید که به هنگام تماشای برنامه تلویزیونی تصویر دچار پرش و یا چشمک زدن شده باشید، که معمولا اکثر کاربران این خطا را ناشی از خرابی در بخش آنتن می‌دانند. اما گاهی اوقات پرش تصویر به گونه‌ای است که تماشای تلویزیون را با اختلال مواجه می‌کند و همانند یک لامپ که در حال سوختن است شروع به چشمک زدن می‌کند. اختلالات به وجود آمده در لامپ‌ها می‌تواند دلیل بروز این مشکل در تلویزیون باشد. با خرابی یک و یا تعدادی از لامپ ها تصویر تلویزیون حالت پرش پیدا می‌کند و به اصطلاح پرپر می زند که نیازمند بررسی و تعمیر توسط افراد متخصص در این زمینه می باشد.

دلایل بوجود امدن این مشکلات ، در بک لایت های سری یکی از خطها قطع می گردد و یک سری سالم است ، حال سری سالم دستور به نمایش و روشن شدن می دهند اما بدلیل اینکه سری بعدی قطع و خراب است مین برد دستور قطع را صادر می کند ، سپس دوباره سری سالم دستور نمایش می دهد و به همین روال تصویر بصورت متوالی قطع و وصل می شود .

در بک لایت های موازی صفحه تلویزیون پرپر نمی زند ، یا تصویر تلویزیون کاملا سیاه شده و یا صفحه نمایش تاریک می شود. پس در صورت خرابی بک لایت تلویزیون و در صورتی که هر یک از مدل های بک لایت تلویزیون دارای مشکل شود ، هر حالت از موارد بالا باعث تداخل در نمایش می شود و باید بک لایت تعمیر یا تعویض گردد . در ادامه مطلب انواع خرابی بک لایت در تلویزیون های مختلف بررسی می گردد .

علت پرش صفحه تلویزیون سونی

در این مواقع اول بررسی کنید که آیا تنظیمات تلویزیون بهم ریخته است یا خیر ؟ در مرحله بعد بررسی کنید که آیا تصویر تلویزیون در ورودی دیگر هم پرش دارد ؟ گاهی اوقات ممکن است گزینه قابلیت سنسور ECO و یا همان تشخیص نور محیط، که باعث تنظیم خودکار نور صفحه تلویزیون می شود مشکل داشته باشد . سپس موارد ذیل را بررسی کنید ، این موارد برای این حالت از خرابی به ندرت پیش میاید .

علت پرش تصویر تلویزیون (ال جی، سامسونگ، پاناسونیک، ایکس ویژن، اسنوا، دوو، فیلیپس، جی پلاس و سام)

به جز توضیحات فوق در خصوص تلویزیون سونی ، دیگر موارد مختص خرابی در این سری از تلویزیون هاست ؛ چشمک زدن تصویر در تلویزیون های ال جی ، سام ، سامسونگ ، فیلیپس ، پاناسونیک ، جی پلاس ، دوو ، ایکس ویژن و اسنوا کاملا یکسان هستند ، اگر مشکل بک لایت باشد ، بک لایت های هر برند و مدل های آن با هم متفاوت است . همچنین مشکلات دیگر تلویزیون ها هم تقریبا به هم شباهت دارند ، از جمله تلویزیون های پارس ، شهاب ، هیتاچی ، مارشال ، هیوندای ، پانورامیک ، ایوولی ، تی سی ال ، ام جی اس ، آر تی سی ، اچ سی ال ، توشیبا ، مارشال ، بوش ، صنام ، امپریال ، آوکس ، هایسنس ، هاردستون ، مجیک ، زلموند ، دنای ، سونیا ، سوپرا ، سی یرا ، اکسون ، اکسنت ، وستل ، لایف ، بنکیو ، بِلست ، بُست ، بنس ، بِست الکتریک ، سینگل ، آیوا ، یونیوا ، جنرال ، جنرال گلد ، جنرال اینترنشنال ، الیو ، جی وی سی ، پایونیر ، شیائومی ، هیمالیا ، وینسنت ، آنستار و … .

نمایندگی تعمیرات تلویزیون آریان با بهره مندی از قطعات اورجینال و اصلی و همچنین بکارگیری چسب های مرغوب از پدید آمدن مشکلات بعد از تعمیر جلوگیری خواهد نمود.

چند تست ساده جهت اطمینان از خرابی بک لایت تلویزیون و پرش تصویر

تنظیم سنسور ECO تلویزیون

در برخی از مدل های جدید تلویزیون ، وجود قابلیت سنسور ECO و یا همان قابلیت تشخیص نور محیط، باعث تنظیم خودکار نور صفحه تلویزیون خواهد شد. این سنسور بر اساس میزان نور اتاق به تنظیم نور صفحه می پردازد. اگر تلویزیون در یک اتاق با نور زیاد روشن شده باشد، صفحه نمایش تلویزیون روشن تر خواهد بود همچنین در یک اتاق تاریک، صفحه نمایش تلویزیون کم نورتر خواهد بود. به همین دلیل برای رفع ایراد پرش صفحه تلویزیون در این مورد، باید به غیرفعال کردن این سنسور دستگاه بپردازید . زیرا خرابی سنسور باعث پریدن تصویر تلویزیون می شود .

بررسی کابل و گیرنده دیجیتال تلویزیون

اتصالات کابل پشت تلویزیون را بررسی کنید. گاهی اوقات علت مشکل تیره بودن تصویر در تلویزیون ال ای دی می تواند به واسطه ی اشتباهاتی در اتصالات کابل به وجود آمده باشد. به این معنی که برخی از سیمهای کابل HDMI ایراد دارد و باعث ایجاد مشکل شده است . برای حل این مسئله باید کابل HDMI را تعویض کنید و دوباره بررسی نمائید .

خرابی قطعه بک لایت تلویزیون

اگر با بررسی موارد بالا مشکل حل نشد ، یکی از اصلی ترین دلایل پرش تصویر تلویزیون مربوط به بک لایت تلویزیون باشد . در اصطلاح لغوی Back light به معنای نور زمینه می باشد. همانطور که مشخص است در محیط‌ و یا صفحه تاریک تا نوری نباشد اجسام و یا اجزا قابل مشاهده نمی باشند. در تلویزیون نیز همین قانون پا برجاست ، بدین روال که تا نوری به صفحه نمایش تابیده نشود، تصاویر پخش شده بر روی پنل قابل تماشا نیستند. و یکی از علتهای پریدن تصویر تلویزیون سوختن لامپ های تصویر است.

دلیل بروز این ایراد و خرابی قطعه بک لایت تلویزیون بیشتر به خاطر روشن بودن طولانی مدت دستگاه و همچنین انتخاب نور زیاد برای صفحه نمایش تلویزیون می‌باشد که این ۲ امر باعث ایجاد مشکل در بک لایت دستگاه خواهد شد. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این ایراد در قطعه تلویزیون بهتر است که دستگاه هم تایم زیادی، منظور ساعت‌های بی‌وقفه و طولانی، روشن نباشد و هم نکته مهم‌تر، تنظیمات درست و مناسب نور صفحه می‌باشد.

علت تاریک شدن نصف صفحه تلویزیون

در برخی موارد ممکن است نصف تصویر تلویزیون تاریک شود ، علت تاریک شدن نصف صفحه تلویزیون بدون شک از خرابی بک لایت است . هزینه تعمیر پرش صفحه تلویزیون در مقاله بک لایت تلویزیون توضیح داده شده است.

عوامل رایج دیگر از حالات خرابی بک لایت و پرش تصویر تلویزیون

همیشه سیاه شدن تصویر به معنای خرابی در بخش بک لایت نیست، گاهی پدیدآمدن یک سری نقاط نورانی یا تاریک و روشن در تصویر نیز نشان از خرابی در بخش لامپ های تلویزیون است. بدین صورت که در برخی از نقاط تصویر نقطه های نورانی همانند لامپ روشن است و تصویر در آن نقاط نورانی و سفید مشاهده می‌شود. لامپ‌ها به دلیل اینکه بتوانند نور را به صورت یکسان در اطراف خود پخش کنند دارای منشوری بر روی خود می باشند، که این منشورها توسط چسب مخصوص به لامپ ها متصل شده اند، حال اگر به دلیل گرمای تولیدی لامپ ها و یا غیر استاندارد بودن لامپ ها، منشور از آنها جدا گردد و لامپ دیگر نتواند نور را به اطراف پخش کند، باعث شده تا نور مستقیماً به صفحه تابیده و آن را به صورت یک نقطه نورانی در تصویر مشاهده نماییم. تعمیر تلویزیون بخش بک لایت از جمله خدمات تعمیراتی می باشد که در منزل قابل بررسی و تعمیر است. اصلی‌ترین دلیل در این بخش می‌تواند مربوط به بک لایت و لامپ ها یا پنل تلویزیون باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *